Francine turns on the hot tap of the kitchen faucet to wash her hands. Initially
ID: 1999093 • Letter: F
Question
Francine turns on the hot tap of the kitchen faucet to wash her hands. Initially the water is cold, but after 18.3 s she detects an increase in the temperature of the water. During this time 2.85 × 10-3 m3 of water has flowed from the tap.
What is the volume flow rate of water in the pipes leading to the faucet?
Assume that 18.3 s is the time it takes for water to travel from the hot-water tank along a single pipe of inside diameter 19.1 mm. What is the length of pipe connecting the hot-water tank to the faucet?
Explanation / Answer
According to the given problem,
a) Q = 2.85 × 10³ m³ / 18.3 s = 0.0001557 m³/s
b) V = r²h, r = 0.0191 / 2 = 0.00955
h = V/r²
h = 0.00285 / ( × .000955²)
h = 9.947 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.