Up to this point, the projectile motion problems you have seen did not have acce
ID: 1998898 • Letter: U
Question
Up to this point, the projectile motion problems you have seen did not have acceleration in the x (or horizontal) direction. In this problem, there is horizontal acceleration. Suppose you launch a rocket horizontally from an h = 24.5 meters high cliff. The initial speed of the rocket is zero (i.e., v_0 = 0). The acceleration provided by rockets motor is 3g. In other words, the rocket has a constant acceleration in the x-direction of three times the pull of gravity. How far from the cliff (i.e., measured horizontally) does the rocket strike the ground?Explanation / Answer
here,
h = 24.5 m
let the time taken to hit the ground be t
h = u * t + 0.5 * g * t^2
24.5 = 0 + 0.5 * 9.8 * t^2
t = 2.24 s
the horizontal distance travelled , x = v0 * t + 0.5 * a * t^2
x = 0 + 0.5 * 3 * 9.8 * 2.24^2
x = 73.8 m
the horizontal distance travelled is 73.8 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.