A hollow spherical shell with mass 2.05 kg rolls without slipping down a slope t
ID: 1998618 • Letter: A
Question
A hollow spherical shell with mass 2.05 kg rolls without slipping down a slope that makes an angle of 40.0 degree with the horizontal. Find the magnitude of the acceleration a_ of the center of mass of the spherical shell. Take the free-ball acceleration to be g = g 9.80 m/s^2. Find the magnitude of the frictional force acting on the spherical shell. Take the free-ball acceleration to be g = g 9.80 m/s^2. Find the minimum coefficient of friction mu needed to prevent the spherical shell from slipping as it rolls down the slope.Explanation / Answer
Here,
m = 2.05 Kg
theta = 40 degree
part A) for the acceleration a
a = m * g * sin(theta)/(I/r^2 + m)
a = 2.05 * 9.8 * sin(40)/(2/3 * 2.05 + 2.05)
a = 3.78 m/s^2
part B) for the frictional force
2.05 * 9.8 * sin(40) - f = 2.05 * 3.78
solving for f
f = 5.17 N
frictional force is 5.17 N
part c)
minimum coefficient of friction = frictional force/normal force
minimum coefficient of friction = 5.17/(2.05 * 9.8 * cos(40))
minimum coefficient of friction = 0.34
the minimum coefficient of friction is 0.34
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.