A hollow spherical shell with mass 2.00 kg rolls without slipping down a 38.0 de
ID: 1980112 • Letter: A
Question
A hollow spherical shell with mass 2.00 kg rolls without slipping down a 38.0 degree slope.Part A -
Find the acceleration of the shell.
a =3.62 m/s^
Correct
Part B
Find the friction force on it.
F =4.83 N
Correct
Part C --HELP!
Is the friction kinetic or static friction?
(a) kinetic
(b) static
help!!
submitshow answer
Part D -
If the mass were doubled to 4.00 kg, find the acceleration of the shell.
a =3.62 m/s^2
Correct
Part E
If the mass were doubled to 4.00 kg, find the friction force on it.
F =9.65 N
Correct
Explanation / Answer
Part C -- static friction rolling substances only have static friction
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.