Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A hollow plastic spherical bobber of mass 0.005 kg and volume of 50.0 cm3 floats

ID: 2204016 • Letter: A

Question

A hollow plastic spherical bobber of mass 0.005 kg and volume of 50.0 cm3 floats on the surface of a lake supporting a submersed fishhook and a bait with a combined mass of 0.01 kg and a combined volume of 2.0 cm3. The density of water is 0.001 kg/cm3. If a fish grabs the bait, find the minimum downward force, Ffish, it must exert to pull the bobber completely under the surface of the water. You may assume that the apparent weight of the fish is zero, and the fishing line is completely slack. F =

Explanation / Answer

So you want the bouyant force of the submerged bob. Mass: .005+.01 kg Volume: 50cm^2+2cm^2 mass of displaced water: densitywater*volume=1g/cm^3*52cm^2=52g bouyant force= 9.8N/Kg * (.052kg) net force=9.8(52-15) / 1000N Force = 0.3636 N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote