The specific heat at constant volume of the water vapor (M = 18 g / mol) is cv =
ID: 1998176 • Letter: T
Question
The specific heat at constant volume of the water vapor (M = 18 g / mol) is cv = 2.5 kJ / (kg · K). Determine the specific heat at constant pressure. B.) The specific heat at constant air pressure (M = 29g / mol) is cp = 1kJ / (kg • K). Determine specific heat at constant volume. It is assumed that water vapor and air behave like perfect gases. Answer: a.) 2.96 kJ/(kg•K) b.) 0.713 kJ/(kg•K) The specific heat at constant volume of the water vapor (M = 18 g / mol) is cv = 2.5 kJ / (kg · K). Determine the specific heat at constant pressure. B.) The specific heat at constant air pressure (M = 29g / mol) is cp = 1kJ / (kg • K). Determine specific heat at constant volume. It is assumed that water vapor and air behave like perfect gases. Answer: a.) 2.96 kJ/(kg•K) b.) 0.713 kJ/(kg•K) The specific heat at constant volume of the water vapor (M = 18 g / mol) is cv = 2.5 kJ / (kg · K). Determine the specific heat at constant pressure. B.) The specific heat at constant air pressure (M = 29g / mol) is cp = 1kJ / (kg • K). Determine specific heat at constant volume. It is assumed that water vapor and air behave like perfect gases. Answer: a.) 2.96 kJ/(kg•K) b.) 0.713 kJ/(kg•K)Explanation / Answer
1) Cp = Cv + R
= 2.5 kJ/kgK + 8.3*1/18 kJ/kgK
= 2.96 kJ/kgK
2) Cv = Cp - R
= 1 - 8.3/29
= 0.713 kJ/kgK
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.