A man (weighing 827 N) stands on a long railroad flatcar (weighing 2949 N) as it
ID: 1996985 • Letter: A
Question
A man (weighing 827 N) stands on a long railroad flatcar (weighing 2949 N) as it rolls at 16.8 m/s in the positive direction of an x axis, with negligible friction. Then the man runs along the flatcar in the negative x direction at 3.93 m/s relative to the flatcar. What is the resulting increase in the speed of the flatcar?
Two spacemen are floating together with zero speed in a gravity-free region of space. The mass of spaceman A is 120 kg and that of spaceman B is 90 kg. Spaceman A pushes B away from him with B attaining a final speed of 0.5 m/s. The final recoil speed of A is:
Test Bank, Question 09.34
Test Bank, Question 09.34
A ball hits a wall and rebounds with the same speed, as diagrammed below. The changes in the components of the momentum of the ball are:Explanation / Answer
1)
Wm = 827 N
wC = 2949 N
initial speed of flat car , u = 16.8 m/s
let the final speed of rail car is v
Using conservation of momentum
(2949 + 827) * 16.8 = 2949 *v + (v - 3.93) * 827
solving for v
v = 17.66 m/s
increase in speed of flatcar = 17.66 - 16.8
increase in speed of flatcar = 0.86 m/s
------------------------
let the recoil speed of A is vA
Using conservation of momentum
120 * vA - 90 * 0.50 = 0
vA = 0.375 m/s
the final recoil speed of A is 0.375 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.