A majorette in a parade is performing some acrobatic twirlings of her baton. Ass
ID: 1259999 • Letter: A
Question
A majorette in a parade is performing some acrobatic twirlings of her baton. Assume that the baton is a uniform rod of mass 0.120kg and length 80.0cm.
A) Initially, the baton is spinning about a line through its center at angular velocity 3.00rad/s . (Figure 1) What is its angular momentum? Answer: 0.0192 kg*m^2/s
B) With a skillful move, the majorette changes the rotation of her baton so that now it is spinning about an axis passing through its end at the same angular velocity 3.00rad/s as before. What is the new angular momentum of the rod? (Express in kilogram meters squared per second)
Just need help with B!
Explanation / Answer
B)
Here , I = 1/3 * ml^2
I = 0.12 * 0.80^2/3
I = 0.0256 Kg.m^2
Now , angular momentum = I*w
angular momentum = 0.0256 * 3
angular momentum = 0.0768 Kg .m^2/s
the angular momentum is 0.0768 Kg .m^2/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.