<p>1-A drum with the radius of 61 cm ,  rotates around its central axis at
ID: 1989495 • Letter: #
Question
<p>1-A drum with the radius of 61 cm ,  rotates around its central axis at an angular velocity of 12.60 rad/s . If the drum then slows down at a constant rate of 4.20 rad/s<sup>2</sup> ,</p><p>a)      how much time does it take in coming to rest?</p>
<p> </p>
<p> b)      Through what angle ( in radian and in revolution ) does it rotate in coming to rest?</p>
<p> </p>
<p> c)       What is initial tangential velocity on the rim of the drum?</p>
<p> </p>
<p> d) What is the tangential acceleration? </p>
Explanation / Answer
1-A drum with the radius of 61 cm , rotates around its central axis at an angular velocity of 12.60 rad/s . If the drum then slows down at a constant rate of 4.20 rad/s2 ,
a) how much time does it take in coming to rest?
b) Through what angle ( in radian and in revolution ) does it rotate in coming to rest?
c) What is initial tangential velocity on the rim of the drum?
d) What is the tangential acceleration?
ANs :
a.
0 = 12.6 - 4.2 t
t = 3s
b.
0^2 - 12.6^2 = 2 * 4.2 x
x = 18.9 rad . ,--rad
x = 3 revolutions , <rev
c.
v = 12.6 * 0.61 = 7.68 m /s
d .
a = 4.2 * 0.61 = 2.56 m /s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.