<p>1. A football player of mass 100 kg. runing at 4 m/s slams into a stacionary
ID: 1705120 • Letter: #
Question
<p>1. A football player of mass 100 kg. runing at 4 m/s slams into a stacionary tackling sled of mass 200 kg. what is the velocity of the sled if the football player is still attached to the sled after the collision?<br /><br />2. How fast would a bullet (m=0.005 kg.) need to be traveling to bring a 20000 kg. tractor trailer moving at 24 m/s to rest? (assume the bullet sticks to the truck) Could this be possible if the maximun speed possible is 3 x 10<sup>8 </sup>m/s.?</p>Explanation / Answer
Conservation of Momentum: Mass * Velocity (before) = Mass * Velocity (after) m1v1 = m2v2 m1 = 100 kg m2 = m1 + 200 = 300 kg v1 = 4m/s v2 = ? 100*4 = 300*v2 , v2 = 1.3 m/s Second problem is the exact same thing. m1 = .005 kg m2 = 20000.005 kg v1 = ? v2 = 24 m/s Solve for v1, is it smaller, or larger than 3x10^8? I get 9x10^7.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.