a motor is rated at 15 HP (assume it is a 1 phase motor). if it runs on 230 v an
ID: 1988832 • Letter: A
Question
a motor is rated at 15 HP (assume it is a 1 phase motor). if it runs on 230 v and it is 95% efficient, how many watts does it draw from the power line and how many amperes of current is lost by the motor?please solve and explain step by step to get A+
Explanation / Answer
power rated = 15 HP; power produced by motor = 15 Hp = 15 * 745.699872 = 11185.4981 watts; current out = 11185.4981 / 230 = 48.6326004 amps motor is 95% efficient ==> power out / power in = .95 ==> power in = power out / .95 = 11185.4981/0.95 = 11774.2085 watts; power drawn from line = 11774.2085 watts; power in = volatge * current ==> current drawn = 11774.2085 / 230 = 51.1922109 amperes current lost = 51.1922109 - 48.6326004 = 2.5596105 amperes
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.