a mass on a spring vibrates in simple harmonic motion at afrequency of 1 Hz and
ID: 1749153 • Letter: A
Question
a mass on a spring vibrates in simple harmonic motion at afrequency of 1 Hz and amplitude of 4.0 cm. if a timeris started when its displacement is a maximum (hence x=4cm @ t= 0)what is : a) the position of the mass when t= 2.25s? b) the speed of the mass when t= 2.25s? c) the acceleration of the mass when t= 2.25s? a mass on a spring vibrates in simple harmonic motion at afrequency of 1 Hz and amplitude of 4.0 cm. if a timeris started when its displacement is a maximum (hence x=4cm @ t= 0)what is : a) the position of the mass when t= 2.25s? b) the speed of the mass when t= 2.25s? c) the acceleration of the mass when t= 2.25s?Explanation / Answer
frequency f = 1 Hz angular frequency w = 2 f = 6.28 hz amplitude A = 4 cm we know displacement at time t is x =A cos w t ( 4 cm ) cos ( 6.28 t ) (a). position at time t= 2.25 is x = ( 4cm ) cos ( 6.28 * 2.25 ) = 0 cm (b). velocity v = dx / dt = A w [ -sin wt ] So, velocity at t= 2.25 s is v =-25.13 cm / s (c), accleration a = d v / dt = - Aw ^ 2 cos wt accleration at t= 2.25 s is a = 0 cm /s^2Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.