a mass on a spring vibrates in simple harmonic motion at afrequency of 1 Hz and
ID: 1748690 • Letter: A
Question
a mass on a spring vibrates in simple harmonic motion at afrequency of 1 Hz and amplitude of 4.0 cm. if a timeris started when its displacement is a maximum (hence x=4cm @ t= 0)what is : a) the position of the mass when t= 2.25s? b) the speed of the mass when t= 2.25s? c) the acceleration of the mass when t= 2.25s? a mass on a spring vibrates in simple harmonic motion at afrequency of 1 Hz and amplitude of 4.0 cm. if a timeris started when its displacement is a maximum (hence x=4cm @ t= 0)what is : a) the position of the mass when t= 2.25s? b) the speed of the mass when t= 2.25s? c) the acceleration of the mass when t= 2.25s?Explanation / Answer
from what is given we know the frequency (f = 1Hz) and Amplitude (A= .01m) as well as (2f) the formula for simple harmonic motion is x = A cos (t)Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.