a malnourished patient has an order for 1000 ml of intralipid 10% to be infused
ID: 497423 • Letter: A
Question
a malnourished patient has an order for 1000 ml of intralipid 10% to be infused over 8 hours. how many ml/hr should the IV pump be programmed for?
A patient with sepsis has an order for kefzol lg in 50 ml of D5W IVPB over 30 minutes. The drip factor is 60 gtts/ml. how many gtt/min should be given?
A patient with anuria has an order for 1000 ml of 0.9% of NS to be infused over 3 hours. the tubing drop factor is 60 gtt/ml. How many gtt/min should be given.
A post operative patient has an order for 1000 ml of D5W O.45NS with 20 meq of potassium to be infused over 5 hours. how many ml/h should the IV pump be programmed.
After a total hip replacement, a patient has an order for toradol 60 mg IVPB every six hours over 15 minutes. the toradol is diluted in 250 of D5W. the tubing drop factor is 15 gtt/ml. how many gtt/min should be given.
Explanation / Answer
1.)a malnourished patient has an order for 1000 ml of intralipid 10% to be infused over 8 hours. how many ml/hr should the IV pump be programmed for?
Ans:
10 % of 1000 ml/ 8 hours = 100 ml/ 8 hours
So, 100/8 = 12.5ml/hr
IV pump should be programmed for 12.5 ml/hr
2.) A patient with sepsis has an order for kefzol lg in 50 ml of D5W IVPB over 30 minutes. The drip factor is 60 gtts/ml. how many gtt/min should be given?
X gtt/min = (Amount of solution (ml/hr) * Drop factor) /Time in Minutes
X = (100 * 60)/30 (50 ml/ 30 mins. so, 100 ml/hr)
X = 200 gtt/min
3.) A patient with anuria has an order for 1000 ml of 0.9% of NS to be infused over 3 hours. the tubing drop factor is 60 gtt/ml. How many gtt/min should be given.
Ans :
X gtt/min = (Amount of solution (ml/hr) * Drop factor) /Time in Minutes
X = (3*60)/180 ( 1000 ml of 0.9% = 9 ml/ 3hr = 3ml/hr)
X = 1 gtt/min
4.) A post operative patient has an order for 1000 ml of D5W O.45NS with 20 meq of potassium to be infused over 5 hours. how many ml/h should the IV pump be programmed.
ANS.
X= 4.5/5 with 20/5
X= 0.9 mL of NS with 4 meq potassium per hour to be programmed
5.) After a total hip replacement, a patient has an order for toradol 60 mg IVPB every six hours over 15 minutes. the toradol is diluted in 250 of D5W. the tubing drop factor is 15 gtt/ml. how many gtt/min should be given.
(60mg/250 ml) / 8 hr = 4.1666ml/ 8 hr = 0.693ml/hr
X gtt/min = (Amount of solution (ml/hr) * Drop factor) /Time in Minutes
X = (0.693 *15)/15
X= 0.693 gtt/min
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.