The bulk modulus for bone is 15.0 GPa If a diver-in-training is put into a press
ID: 1982576 • Letter: T
Question
The bulk modulus for bone is 15.0 GPaIf a diver-in-training is put into a pressurized suit, by how much would the pressure have to be raised (in atmospheres) above atmospheric pressure to compress her bones by 0.120 % of their original volume?
Given that the pressure in the ocean increases by 1.0 x 10^4 Pa for every meter of depth below the surface, how deep would this diver have to go for her bones to compress by 0.120 % ?
Does it seem that bone compression is a problem she needs to be concerned with when diving?
Explanation / Answer
The bulk modulus for bone B= 15.0 GPa
= 15 x 10 9 Pa
Compression dV = 0.12 % of V
Volume strain dV / V = 0.12 %
= 0.0012
Pressure P = B x volume strain
= 18 x 10 6 Pa
= [18 x 10 6]/[101.3 x 10 3 ] atm
= 177.69 atm
Required pressure = P - 1atm
= 176.69 atm
(b).Gauge pressure = 176.69 atm
gh = 176.69 x 101.3 x 10 3 Pa
Where = density of water
= 1020 kg / m3
So, h = 1790.58 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.