Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The budgeted income statement presented below is for Burkett Corporation for the

ID: 2531236 • Letter: T

Question

The budgeted income statement presented below is for Burkett Corporation for the coming fiscal year. Compute the number of units that must be sold in order to achieve a target pretax income of $177,200.

Multiple Choice

a. 130,533.

b. 54,944.

c. 30,333.

d. 51,400.

e. 102,589.

Sales (48,000 units) $ 1,056,000 Costs: Direct materials $ 266,200 Direct labor 241,400 Fixed factory overhead 107,000 Variable factory overhead 151,400 Fixed marketing costs 111,400 Variable marketing costs 51,400 928,800 Pretax income $ 127,200

Explanation / Answer

Option B is correct

Contribution margin = Sales - Variable cost

= $345600

Contribution per unit = $345600 / 48000

= $7.2

Target unit to be sold =( $177200 + $107,000+$111,400) Contribution per unit

= 54944 Units

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote