The budgeted income statement presented below is for Burkett Corporation for the
ID: 2515365 • Letter: T
Question
The budgeted income statement presented below is for Burkett Corporation for the coming fiscal year. If Burkett Corporation is able to achieve the budgeted level of sales, its margin of safety in dollars would be (Do not round intermediate calculations.): Sales (61,000 units) $ 1,281,000 Costs: Direct materials $ 581,200 Direct labor 241,200 Fixed factory overhead 106,000 Variable factory overhead 151,200 Fixed marketing costs 111,200 Variable marketing costs 51,200 1,242,000 Pretax income $ 39,000
Explanation / Answer
Total fixed costs = 106000+111200= $217200 Contribution margin = 217200+39000= $256200 CM ratio = 256200/1281000= 20% Break even sales = 217200/20%= $1086000 Margin of safety in dollars = 1281000-1086000= $195000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.