4. A steam turbine receives the steam of 600°C and 5MPa at 20kg/s. The entering
ID: 1978204 • Letter: 4
Question
4. A steam turbine receives the steam of 600°C and 5MPa at 20kg/s. The entering velocity of the steam can be ignored. If during the steam expansion process, 10% of the steam is removed from the turbine at steam pressure of 500kPa, where steam is saturated. If the remaining steam keep expanding to 10kPa and 85% of quality. Determine the work done in kW by the steam if heat loss is ignored and the steam flow is steady flow.Explanation / Answer
from 1st law of Thermodynamics neglecting PE,KE min*Hin = mout1*Hout1 + mout2*hout2+ work done by turbine Pin, Tin is known Hin = 3666.8 kj/kg from refprop mini 10% mass is removed from turbine at steam saturation point ---> 2kg/s is removed from total 20kg/secmass flow rate (Tout1 not given msut be missing data) taking avg Temp between Tin, Tout2 =322.5 C Pout1 = 500 kpa hout1 = 3131.8 18 kg/sec to 10kpa and .85 quality T out2 = 45.806 C hout2 = 2225.1 kj/kg W= 20* 3666.8-2*3131.8-18*2225.1=27020.6 watts =27.02 KW only if steam heat loss is ignored and the steam flow is steady flow
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.