A car on a flat road accelerates from rest at a constant rate and covers a dista
ID: 1975151 • Letter: A
Question
A car on a flat road accelerates from rest at a constant rate and covers a distance of 100 m in 5 s.
The mass of the car is 1000 kg.
What is the acceleration of the car?
What is the net force on the car? N
The car is now loaded with heavy equipment and has a NEW total mass of 1400 kg.
If the same net force is applied to the car as calculated above, then what would be the new acceleration of the car?
With this new acceleration, how much time would it take the (heavier) car to travel 100 m starting from rest?
What would be the speed of the (heavier) car when it reaches this point?
Explanation / Answer
s=0.5at^2
100 = 0.5(a)25
1)a= 8 m/s^2 ---------acceleraytion of car
2)Net force= ma = 1000(8) = 8000 N
3) a(new) = 8000/ 1400= 5.714 m/s^2 apprx
4) 100 = 0.5( 5.714)t2
t = 5.916 sec apprx
5) v = at = 5.714(5.916) =33.805 m/s apprx
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.