A switch is briefly closed to connect a 30Volt battery to a 670mH inductor in pa
ID: 1974701 • Letter: A
Question
A switch is briefly closed to connect a 30Volt battery to a 670mH inductor in parallel with a 4 resistor.
At the instant the switch is closed, there is already a current i = 2 A flowing through the inductor. If this current is increased while the switch remains closed for 14 ms, find:
1. The amount of energy delivered to the inductor by the battery while the switch is closed ______mJ.
2. The amount of power being delivered by the battery at the end of this process (just before the switch is re-opened) ____________Watts.
Explanation / Answer
1.
V = L*dI/dt
so, 30 = .67*dI/.014
so, dI = 0.627 A
so, energy delivered = .5*.67*(2.627^2 -2^2) = 971.8 mJ
2. power delivered = 971.8/.014 = 69.4 watts
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.