A switch is closed at t = 0 with the capaci- tor uncharged. A) Find the charge o
ID: 1421146 • Letter: A
Question
A switch is closed at t = 0 with the capaci- tor uncharged. A) Find the charge on the capacitor at 2.59 s . Answer in units of ?C. B) Find the current in the resistor at 2.59 s . Answer in units of ?A. C) At 2.59 s the current in the resistor is I (Part 2) and the charge on the capacitor is q (Part 1).
What is the power delivered by the battery? Answer in units of ?W.
Explanation / Answer
HERE
time constant of RC ckt T = RC
T = 2.3 e 6 * 1.7 e -6
T = 3.91 secs
charge Q = Qmax(1-e^-t/T)
max charge Qmax = CV
Qmax = 1.7e -6 * 6.4
Qmax = 10.88 uC
at time t = 2.59 secs
Charge Q = (10.88 uC)* (1 - e^(-2.59/3.91)
Q = 5.27 uC (answer)
----------------------------------------
I = Io e^-t/T
Io = V/R = 6.4/2.3 e 6
Io = 2.78 uA
so
at t = 2.59 secs
I = 2.78 uA *e^-2.59/3.91)
I = 1.433 uA (answer)
-----------------------------------------------------------------------
Power P = Vi
at t = 2.59s
P = 6.4 * 1.433 *10^-6
P = 9.17 uWatts (answer)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.