Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A small wire coil K is placed at the end of the mechanical balance and inserted

ID: 1974315 • Letter: A

Question

A small wire coil K is placed at the end of the mechanical balance and inserted between the poles of the magnet as shown on the picture. Number of turns in the coil N=200, coil’s cross-section S=1 cm^2, the length of arm OA (between the pivot point and counterbalancing weight) l=30 cm. The system is balanced. Now, the coil is connected to the outside circuit (not shown) and a current I=22 mA is passed through the coil. In order to keep the balance, an additional weight of m=60 mg is placed on the counterbalance.

Find the strength of magnetic field B at the coil’s location.

Explanation / Answer

BIL=force B= .060*9.81/(0.022*0.30) =89.18 Tesla magnetic field at coils location= 89.18/200= 0.445 Tesla

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote