A small wooden block with mass 0.700 kg is suspended from the lower end of a lig
ID: 1548255 • Letter: A
Question
A small wooden block with mass 0.700 kg is suspended from the lower end of a light cord that is 1.68 m long. The block is initially at rest. A bullet with mass 0.0136 kg is fired at the block with a horizontal velocity v_0. The bullet strikes the block and becomes embedded in it. After the collision the combined object swings on the end of the cord. When the block has risen a vertical height of 0.800 m, the tension in the cord is 5.00 N What was the initial speed v_0 of the bullet? Express your answer with the appropriate units.Explanation / Answer
step;1
Given that
mass of the bullet m=0.0136 kg
mass of the wooden block M=0.7 kg
height h=0.8 m
initial velocity of wooden block u2=0 m/s
step;2
now we find the initial velocity of the bullet
initial velocity of bullet u={m+M/m}(2gh)^1/2
={0.0136+0.7/0.0136}(2*9.8*0.8)^1/2
=52.5*3.96
=207.9 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.