A baseball player pitches a fastball toward home plate at a speed of 47 m/s. The
ID: 1972552 • Letter: A
Question
A baseball player pitches a fastball toward home plate at a speed of 47 m/s. The batter swings, connects with the ball of mass 142 g, and hits it so that the ball leaves the bat with a speed of 37 m/s. Assume that the ball is moving horizontally just before and just after the collision with the bat.(a) What is the magnitude of the change in momentum of the ball?
(b) What is the impulse delivered to the ball by the bat?
(c) If the bat and ball are in contact for 3.1 ms, what is the magnitude of the average force exerted on the ball by the bat?
Explanation / Answer
a. change = m(v-u) = 0.142 x ( 37- (-47)) = 11.928 N-s b. Impulse = change in momentum = 11.928 N-s c. Force = impulse/time = 3847.742 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.