A baseball leaves a pitcher\'s hand horizontally at a speed of 160 km/h. The dis
ID: 1667235 • Letter: A
Question
A baseball leaves a pitcher's hand horizontally at a speed of 160 km/h. The distance to the batter is 18.3 m. Neglect air resistance. How long does it take for the ball to travel the first half of that distance? How long does it take for the ball to travel the second half of that distance? How far does the ball fall under gravity during the first half? How far does the ball fall under gravity during the second half? Why aren't the quantities in (c) and (d) equal? The horizontal component of the velocity is increasing. The vertical component of the velocity is increasing. The horizontal component of the velocity is decreasing. The vertical component of the velocity is decreasing.Explanation / Answer
160km/h=44,44m/s a)Let t be the time taken t1=s/2v=0,206s b)t2=0,206s c)Let h be the distance below the horizontal , v be the verticalcomponent of velocity at that point. h=gt1^2/2=0,208m v=g*t1=2,02m/s d)H=2,02*t2+gt2^2/2=0,624m. 2.B is correct.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.