A baseball leaves the bat with a speed of 44m/s and an angleof 30 degrees above
ID: 1762662 • Letter: A
Question
A baseball leaves the bat with a speed of 44m/s and an angleof 30 degrees above the horizontal. A 5.0m fence is locatedat a horizontal distance of 132m from the point where the ball isstruck. Assume the ball leaves the bat 1m above the groundlevel. a) How long is the ball in the air from the bat to the time itgoes over the fence? b) By how much does the ball clear the fence? Thanks! A baseball leaves the bat with a speed of 44m/s and an angleof 30 degrees above the horizontal. A 5.0m fence is locatedat a horizontal distance of 132m from the point where the ball isstruck. Assume the ball leaves the bat 1m above the groundlevel. a) How long is the ball in the air from the bat to the time itgoes over the fence? b) By how much does the ball clear the fence? Thanks!Explanation / Answer
Horizontal speed V = 44 cos 30 = 38.105 m / s horizontal distance X = 132 m (a). required time t = X / V = 0.2886 s (b). In vertical direction : ------------------------- Initial velocity U = 44 sin 30 = 22 m / s Accleration a = -9.8 m / s ^ 2 time t = 0.2866 s from the relation y = ut + ( 1/ 2) at ^ 2 = 6.3052 - 0.4024 = 5.9027 mRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.