A person standing at the edge of a seaside cliff kicks a stone over the edge wit
ID: 1972327 • Letter: A
Question
A person standing at the edge of a seaside cliff kicks a stone over the edge with a velocity of vi = 25 m/s. The cliff is h = 46 m above the water's surface(a) How long does it take for the stone to fall to the water?
s
(b) What is its horizontal velocity when it strikes the water?
m/s
(c) What is its vertical velocity when it strikes the water?
m/s
(d) With what impact velocity does it strike the water?
Magnitude m/s
(e) At what angle (clockwise below +X expressed as a positive number) is it moving when it strikes the water?
°
Explanation / Answer
a. T= (2h/g)1/2
taking g=10m/s2
=(2 x 46/10)
3.033secs
b. horizontal velocity is same throughout and hence it is 25m/s
c. vertical velocity = gt= 10 x 3.033s=30.33m/s
d. it strikes the ground with [u2 + (gt)2]1/2
=26.77m/s
e. angle at which it is moving is = tan-1 (gt/u)
=tan-1 (10 X 3.033/25)
=50.50 degrees
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.