A person standing at the edge of the water and looking out at the ocean (see the
ID: 1651553 • Letter: A
Question
A person standing at the edge of the water and looking out at the ocean (see the drawing). The height of the person's eyes above the water is h = 1.3 m, and the radius of the earth is R =
(a) How far is it to the horizon? In other words, what is the distance d from the person's eyes to the horizon? (Note: At the horizon the angle between the line of sight and the radius of the earth is 90°.)
???m
(b) Express this distance in miles.
??? miles
(I tryed 2 and both answers are wrong both times. Someone please enlighting me.)
Explanation / Answer
Solution:
Using Pythagoras theorem:
(R+h)2 = R2 + d2
=> (6.38 x 106 + 1.3)2 = (6.38 x 106 )2 + d2
=> d = 4073.08 metres
B)
d = 4073.08 metres = 2.530894576 miles
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.