Find the time for one complete vibration. Find the force constant of the spring.
ID: 1972040 • Letter: F
Question
Find the time for one complete vibration.
Find the force constant of the spring.
Find the maximum speed of the mass.
Find the maximum magnitude of force on the mass.
I got the answers of the questions up there but I need help with the answers below.
A 1.10 kg mass on a spring has displacement as a function of time given by the equation xleft( t right) = left( {7.40;{rm{ cm}}} right),cos:left[ {left( {4.16;{rm{ rad/s}} } right)t - 2.42; {rm rad}} right]. Find the time for one complete vibration. Find the force constant of the spring. Find the maximum speed of the mass. Find the maximum magnitude of force on the mass. I got the answers of the questions up there but I need help with the answers below. -Find the position of the mass at t = 1.00;{rm{ s}}; -Find the speed of the mass at t = 1.00;{rm{ s}};Explanation / Answer
at t=1s position, x(0)=7.4cos(4.16*1-2.42) =-1.25cm velocity,V(t)=7.4*4.16*(-sin(4.16t-2.42)) V(0)=7.4*4.16*(-sin(1.74)=30.34cm/s acceleration,=7.4*4.16^2*(-cos(4.16t-2.42)) =7.4*4.16^2*(-cos1.74) =21.56cm/s^2 magnitude of force=ma=1.1*0.2156 =0.237N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.