Find the standardized test statistic z for the following situation: Claim: Mu >1
ID: 3127322 • Letter: F
Question
Find the standardized test statistic z for the following situation: Claim: Mu >15; Sample mean of 13.6, s = 3.4, n = 40 z = 2.60 z = -2.60 z = - 0.07 z = 12.90 None Find the critical value(s), t_0, for a two-tailed test, Alpha = 0.05, and n = 8. -t_0 = -1.96 and t_0 = 1.96 -t_0 = -2.306 and t_0 = 2.306 -t_0 = -1.895 and t_0 = 1.895 -t_0 = -2.365 and t_0 = 2.365 None Use technology to find the P-value for the following test: H_0: Mu is less than or equal to 20 H_ a: Mu > 20 sample mean of 21.3, s = 2.1, n = 16 0.0128 0.0257 0.9872 0.0066 None Find the standardized test statistic z for the following situation: Claim: p is not equal to 0.23; x = 52, n = 200 z = 0.97 z = 1.01 z = 0.51 z = -1.01 None Find the standardized test statistic,X^2 for the following situation: Claim: SigmaExplanation / Answer
19.
Formulating the null and alternative hypotheses,
Ho: u >= 15
Ha: u < 15
As we can see, this is a left tailed test.
Getting the test statistic, as
X = sample mean = 13.6
uo = hypothesized mean = 15
n = sample size = 40
s = standard deviation = 3.4
Thus, z = (X - uo) * sqrt(n) / s = -2.604228661 [ANSWER, B, Z = -2.60]
*************************************
20.
For a two tailed test, 0.05 level, n = 8, then
df = n - 1 = 7
therefore, using table/technology, the critical t values are
t0 = -2.365, 2.365 [ANSWER, D]
*******************************************
Hi! Please submit the next part as a separate question. That way we can continue helping you! Please indicate which parts are not yet solved when you submit. Thanks!
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.