Find the time it takes the boat to travel the given distance. A ball is thrown v
ID: 1838797 • Letter: F
Question
Find the time it takes the boat to travel the given distance. A ball is thrown vertically upward with a speed of 40.0 m/s. How high does it rise? How long does it take to reach its highest point? How long does the ball take to hit the ground after it reaches its highest point? What is its velocity when it returns to the level from which it started? The center of mass moves with constant acceleration when constant forces act on the object. A gym ground. How high above this point is her center of mass at the following times? Ignore the effectsExplanation / Answer
initial velocity, u = + 40 m/s
a = - 9.8 m/s^2
(a) it will rise until its velocity becomes zero.
hence final velocity, v = 0
Applying, v^2 - u^2 = 2 a h
0^2 - 40^2 = 2(-9.8)(h)
h = 81.63 m
(B) v = u + at
0 = 40 - 9.8 t
t = 4.08 sec
(C) now for motion from highest point to ground,
initial velocity, v (velocity at highets point) = 0
displacement, y = - 81.63 m
a = - 9.8 m/s^2
applying, y = u t + a t^2 /2
- 81.63 = 0 - 9.8 t^2 / 2
t = 4.08 s
(D) applying v = u + at
v = 0 + (-9.8)(4.08)
v = - 40 m/s
(minus sign indicates that direction is downwards)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.