A uniform 36.0-kg beam of length = 4.55 m is supported by a vertical rope locate
ID: 1970923 • Letter: A
Question
A uniform 36.0-kg beam of length = 4.55 m is supported by a vertical rope located d = 1.20 m from its left end as in the figure below. The right end of the beam is supported by a vertical column.
(a) Find the tension in the rope.
? N upward
(b) Find the force that the column exerts on the right end of the beam.
? N upward
Explanation / Answer
equating torques about the left end,we get, T*1.2 + N*4.55=36*9.8*2.275=802.62 ............(1) equating forces, N+T =36*9.8 =352.8 so, T=352.8-N substituting in .....(1), and solving for N, we get T=239.6NRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.