A uniform 4.00 kg square solid wooden gate 1.50 m on each side hangs vertically
ID: 1403949 • Letter: A
Question
A uniform 4.00 kg square solid wooden gate 1.50 m on each side hangs vertically from a frictionless pivot at its upper edge. A 1.20 kg raven flying horizontally at 5.00 m/s flies into this door at its center and bounces back at 2.50 m/s in the opposite direction.
Part A
What is the angular speed of the gate just after it is struck by the unfortunate raven?
SubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; Try Again; 3 attempts remaining
A uniform 4.00 kg square solid wooden gate 1.50 m on each side hangs vertically from a frictionless pivot at its upper edge. A 1.20 kg raven flying horizontally at 5.00 m/s flies into this door at its center and bounces back at 2.50 m/s in the opposite direction.
Part A
What is the angular speed of the gate just after it is struck by the unfortunate raven?
= rad/sSubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; Try Again; 3 attempts remaining
Explanation / Answer
mass of gate = Mg = 4 kg
side of the gate = L = 1.50 m
mass of raven = Mr = 1.20 kg
initial velocity of raven = Vi = 5 m/s
final velocity of raven = Vf = - 2.50 m/s
moment of inertia of the gate is given as
I = Mg L2/3 = 4 (1.5)2 /3 = 3 kgm2
Let angular velocity be "w"
Initial momentum of gate = 0
final momentum of gate = I w = 3 w
Initial momentum of raven = Mr Vi (L/2) = 1.2 x 5 x 1.5/2 = 4.5 kgm/s (since raven hits the center at distance L/2)
final momentum of raven = Mr Vf (L/2) = 1.2 x (-2.50) x 1.5/2 = - 2.25 kgm/s
Using conservation of momentum ::
initial Total momentum = final Total momentum
initial momentum of ( gate + raven ) = final momentum of (raven + gate )
0 + 4.5 = - 2.25 + 3w
w = 2.25 rad/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.