A 51.4-cm diameter disk rotates with a constant angular acceleration of 2.20 rad
ID: 1969628 • Letter: A
Question
A 51.4-cm diameter disk rotates with a constant angular acceleration of 2.20 rad/s2. It starts from rest at t = 0, and a line drawn from the center of the disk to a point P on the rim of the disk makes an angle of 57.3° with the positive x-axis at this time.(a) Find the angular speed of the wheel at t = 2.30 s.
rad/s
(b) Find the linear velocity and tangential acceleration of P at t = 2.30 s.
linear velocity: m/s
tangential acceleration: m/s2
(c) Find the position of P (in degrees, with respect to the positive x-axis) at t = 2.30s.
: °
Explanation / Answer
a)
wf=wi+*t
=0+2.2*2.3
=5.06 rad/sec
b)v=w*r
=5.06*.514/2
linear velocity =1.3004 m/s
tangentail acc=*r
=2.2*.514/2
=.05654 m/s^2
c)=*t*t/2
=2.2*2.3*2.3/2
=5.819 rad
=166.7 degree
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.