A 5000-kg freight car runs into a 10000-kg freight car atrest. They couple upon
ID: 1739588 • Letter: A
Question
A 5000-kg freight car runs into a 10000-kg freight car atrest. They couple upon collision and move with a speed of 2 m/s.What was th initial speed of the 5000-kg car? Please help me understand how you got your answer by useingsteps in details. Thank You A 5000-kg freight car runs into a 10000-kg freight car atrest. They couple upon collision and move with a speed of 2 m/s.What was th initial speed of the 5000-kg car? Please help me understand how you got your answer by useingsteps in details. Thank YouExplanation / Answer
Eastic collision with an object at rest, we can useconservation of momemtum: m(1) = 5000 kg m(2) = 10000 kg v(1i) =?? ----> initial velocity for mass 1 v(1f) = 2m/s ----->final velocity for mass 1 v(2f) = 2m/s ----->final velocity for mass 2 m(1)v(1i) = m(1)(v1f) + m(2)(v2f) (5000)(v1i) = (5000)(2) + (10000)(2) v1i = 30000/5000 v1i = 6 m/s Hope this helps.Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.