A 51.9-g golf ball is driven from the tee with an initial speed of 42.5 m/s and
ID: 1352518 • Letter: A
Question
A 51.9-g golf ball is driven from the tee with an initial speed of 42.5 m/s and rises to a height of 28.3 m. (a) Neglect air resistance and determine the kinetic energy of the ball at its highest point. (b) What is its speed when it is 8.11 m below its highest point?
A 51.9-g golf ball is driven from the tee with an initial speed of 42.5 m/s and rises to a height of 28.3 m. (a) Neglect air resistance and determine the kinetic energy of the ball at its highest point. (b) What is its speed when it is 8.11 m below its highest point?Explanation / Answer
a) using energy conservation,
initial energy = KE + PE = (m x 42.5^2 /2 ) + 0
final energy = ( mv^2 /2 ) + ( m x 9.81 x 28.3)
so, (m x 42.5^2 /2 ) + 0 = ( mv^2 /2 ) + ( m x 9.81 x 28.3)
42.5^2 = v^2 + 2 x 9.81 x 28.3
v = 35.37 m/s
b) then h = 28.3 - 8.11 = 20.19 m
using energy conservation,
(m x 42.5^2 /2 ) + 0 = ( mv^2 /2 ) + ( m x 9.81 x 20.19)
42.5^2 = v^2 + 2 x 9.81 x 20.19
v = 37.55 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.