An 80.0 kg astronaut is working on the engines of his spaceship, which is drifti
ID: 1967966 • Letter: A
Question
An 80.0 kg astronaut is working on the engines of his spaceship, which is drifting through space with a constant velocity. The astronaut, wishing to get a better view of the Universe, pushes against the ship and later finds himself 26.0 m behind the ship and moving so slowly that he can be considered to be at rest. Without a thruster, the only way to return to the ship is to throw his 0.500 kg wrench directly away from the ship. If he throws the wrench with a speed of 22.0 m/s, how long does it take him to reach the ship?Explanation / Answer
This is conservation of momentum, first law. There is no net force on the astronaut - wrench system and the initial momentum is zero so: 0 = mass astronaut* velocity astronaut + mass wrench * velocity wrench 0 = 80*v + .500 * 22 80 v = 11 v = .1375 m/sec time taken = distance / speed t = 26/.1375 t = 189.0909 sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.