An 8.0-kg object moving 4.0 m/s In the positive x direction has a onedimensional
ID: 1518762 • Letter: A
Question
An 8.0-kg object moving 4.0 m/s In the positive x direction has a onedimensional collision with a 2.0-kg object moving 3.0 m/s in the opposite direction. If the final velocity of the 8.0-kg object is 2.0 m/s in the positive x direction, then what is the final velocity of the 2.0-kg object? 5.0 m/s in the negative x direction 5.0 m/s In the positive x direction 3.5 m/s In the negative x direction 3.5 m/s in the positive x direction Free Response: Make sure that you show your work for partial credit A wheel initially has an angular velocity of 8.0 rad/s. After 2.5 s, the wheel comes to rest with a constant angular acceleration. What is angular acceleration of the wheel? How many revolutions does the wheel turn before coming to rest?Explanation / Answer
m1 = 8 Kg
v1i = 4 m/s
v1f =2 m/s
m2 = 2kg
v2i = -3 m/s
v2f = ?
Use conservation of momentum,
m1*v1i + m2*v2i = m1*v1f + m2*v2f
8*4 + 2*(-3) = 8*(2) + 2*v2f
26 = 16 + 2*v2f
v2f = 5 m/s
Positive sign shows that it is in positive direction
Answer : b
I am allowed to answer only 1 question at a time
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.