An 6.16g bullet is fired into a 290g block that is initially at rest at the edge
ID: 2063815 • Letter: A
Question
An 6.16g bullet is fired into a 290g block that is initially at rest at the edge of a table of h = 1.12 m height (see the figure below). The bullet remains in the block, and after the impact the block lands d = 2.20 m from the bottom of the table. How much time does it take the block to reach the ground once it flies off the edge of the table? Tries 0/5 What is the initial horizontal velocity of the block as it flies off the table? (assume this to be in the positive direction) Determine the initial speed of the bullet.Explanation / Answer
m = 0.00616kg, M = 0.29kg, h = 1.12m, d = 2.2m
Time taken, T = (2h/g) = (2*1.12/9.8) = 0.478seconds
horizontal velocity be V, VT=d
V*0.478 = 2.2
V = 2.2/0.478 = 4.602m/s
let the velocity of bullet be v.
mv = (m+M)V
0.00616v = (0.00616+0.29)4.602
v = 221.25m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.