A baseball of mass m = 0.145 kg is dropped from the top of a tall building 302.0
ID: 1963984 • Letter: A
Question
A baseball of mass m = 0.145 kg is dropped from the top of a tall building 302.0 m above street level. The baseballlands on the center of a trampoline whose surface (when
at and at rest) is 2.00 m above street level. The trampoline
can be treated as a spring with spring constant k = 150.0 N/m, where the displacement of the center of the trampoline
corresponds to the displacement x of the spring. The coefficient of air resistance for the baseball is a = 1:30 x 10^-3 N s^2/m^2.
What is the net force on the baseball when its velocity is v = (10.0 m/s)^y; what is the terminal velocity as the ball falls through the air?
Explanation / Answer
drag force=cd*vt^2 where cd=coeff of air resistance at terminal velocity drag force=m*g vt^2=m*g/cd so we will get terminal velocity vt now by applying work energy theorem work done by air resistance =change in energy =m*g*302-m*vt*vt/2 hope this will help u...
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.