A thin rectangular plate of uniform area density s1 = 1.15 kg/m2 has a length a
ID: 1963613 • Letter: A
Question
A thin rectangular plate of uniform area density s1 = 1.15 kg/m2 has a length a = 0.760 m and a width b = 0.320 m. The lower left corner is placed at the origin, (x, y) = (0, 0). A circular hole of radius r = 0.061 m with center at (x, y) = (0.086 m, 0.086 m) is cut in the plate. The hole is plugged with a disk of the same radius that is composed of another material of uniform area density s2 = 5.25 kg/m2. What is the distance from the origin of the resulting plate's center of mass?
A thin rectangular plate of uniform area density s1 = 1.15 kg/m2 has a length a = 0.760 m and a width b = 0.320 m. The lower left corner is placed at the origin, (x, y) = (0, 0). A circular hole of radius r = 0.061 m with center at (x, y) = (0.086 m, 0.086 m) is cut in the plate. The hole is plugged with a disk of the same radius that is composed of another material of uniform area density s2 = 5.25 kg/m2. What is the distance from the origin of the resulting plate's center of mass?Explanation / Answer
center of mass=COM of rectengular sheet - change in COM due to circuler hole + change in COM due to filling the circuler hole
=COM of rectengular sheet + change in COM due to filling the circuler hole by the sheet of density of =(2-1)=4.1 kg/m2
1 = 1.15 kg/m2
2 = 5.25 kg/m2
a = 0.760 m
b = 0.320 m
a`=0.086
r = 0.061
X=a/2*(1*a*b)+a`*(**r^2)/(1*a*b+**r^2)=0.3367 m
Y=b/2*(1*a*b)+a`*(**r^2)/(1*a*b+**r^2)=0.1491 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.