A 3 kg steel ball and 2.5 m cord of negligible mass make up a simple pendulum th
ID: 1961710 • Letter: A
Question
A 3 kg steel ball and 2.5 m cord of negligible mass make up a simple pendulum that can pivot without friction about the point O. This pendulum is released from rest in a horizontal position and when the ball is at its lowest point it strikes a 3 kg block sitting at rest on a shelf. Assume that the collision is perfectly elastic and take the coe?cient of friction between the block and shelf to be 0.63. The acceleration of gravity is 9.81 m/s1.What is the velocity of the block just after impact?
2.How far does the block move before coming to rest?
Answer in units of m
Explanation / Answer
The mass of the steel ball, m = 3 kg The length of the cord, l = 2.5 m The coefficient of friction between the block and shelf , = 0.63 _________________________________________________________________ At its highest point, the ball will have potential energy is (P.E)i= mgh = (3 kg)(9.81 m/s2)(2.5 m) = 73.575 J At its highest point, the kinetic energy of the ball is zero. Such that (K.E)i= 0 J _________________________________________________________________ At lowest point, the potential energy is (P.E)f = 0 At lowest point, the kinetic energy of the ball is (K.E)f = (1/2)mv2 Using the law of conservation of energy, (P.E)i+(K.E)i =(P.E)f+(K.E)f 73.575 J+0 = 0 + (1/2)mv2 73.575 J = (1/2)(3 kg)v2 The velocity of the ball is v = 7.00 m/s ____________________________________________________ Since collision is elastic, all momentum is transfered to second object.Here the both masses are equal, so velocity gets interchanged mv+0 = mv'+0 v' = v = 7.00 m/s _______________________________________________________ _______________________________________________________ The kinetic energy of the second block is K.E' = (1/2)mv'2
= (1/2)(3 kg)(7.00 m/s)2 = 73.5 J _______________________________________________________ Work done against friction till it stops is W = FfS Here S is thedistance where it stops. _______________________________________________________ The frictional force, Ff = Fn Here, the normal reaction, Fn= mg Therefore, the frictional force equation becomes, Ff = mg Therefore, the work done is given by W = mgS So, the distance traveled by the block is S = W/mg = (73.5 J)/(0.63)(3 kg)(9.81 m/s2) = 3.96 m
Using the law of conservation of energy, (P.E)i+(K.E)i =(P.E)f+(K.E)f 73.575 J+0 = 0 + (1/2)mv2 73.575 J = (1/2)(3 kg)v2 The velocity of the ball is v = 7.00 m/s ____________________________________________________ Since collision is elastic, all momentum is transfered to second object.
Here the both masses are equal, so velocity gets interchanged mv+0 = mv'+0 v' = v = 7.00 m/s _______________________________________________________ _______________________________________________________ The kinetic energy of the second block is K.E' = (1/2)mv'2
= (1/2)(3 kg)(7.00 m/s)2 = 73.5 J _______________________________________________________ Work done against friction till it stops is W = FfS Here S is thedistance where it stops. _______________________________________________________ The frictional force, Ff = Fn Here, the normal reaction, Fn= mg Therefore, the frictional force equation becomes, Ff = mg Therefore, the work done is given by W = mgS So, the distance traveled by the block is S = W/mg = (73.5 J)/(0.63)(3 kg)(9.81 m/s2) = 3.96 m
73.575 J = (1/2)(3 kg)v2 The velocity of the ball is v = 7.00 m/s ____________________________________________________ Since collision is elastic, all momentum is transfered to second object.
Here the both masses are equal, so velocity gets interchanged mv+0 = mv'+0 v' = v = 7.00 m/s _______________________________________________________ _______________________________________________________ The kinetic energy of the second block is K.E' = (1/2)mv'2
= (1/2)(3 kg)(7.00 m/s)2 = 73.5 J _______________________________________________________ Work done against friction till it stops is W = FfS Here S is thedistance where it stops. _______________________________________________________ The frictional force, Ff = Fn Here, the normal reaction, Fn= mg Therefore, the frictional force equation becomes, Ff = mg Therefore, the work done is given by W = mgS So, the distance traveled by the block is S = W/mg = (73.5 J)/(0.63)(3 kg)(9.81 m/s2) = 3.96 m = (73.5 J)/(0.63)(3 kg)(9.81 m/s2) = 3.96 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.