A 2kg ball falls from a height of H=12. What will be the balls maximum height af
ID: 2188711 • Letter: A
Question
A 2kg ball falls from a height of H=12. What will be the balls maximum height after it bounces twice if it loses 1/3 of its velocity after each bounce?Part 2: if the ball in the previous question is in contact with the floor for 0.10 seconds during the first bounce and 0.25 seconds during the second bounce, what is the average forced exerted by the floor on the ball during each bounce?
Explanation / Answer
1. find the velocity from energy conservation mgh=mv^2/2 --> v0=sqrt(2gh)=15.33 m/sec after the first bounce v1=v0*2/3=10.22 msec after the second bounce v2=v1*2/3=6.81 msec find the height from energy conservation mgh=mv^2 --> h=v2^2/2g=2.37 m 2. F=dP/dt p0=mv0=2*15.33=30.66 --> F=30.66/0.1=306.6 N p1=mv1=2*10.22=20.44 --> F=20.44/0.25=81.76 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.