A traveler pushes a loaded luggage cart along a straight line in an airport. She
ID: 1960461 • Letter: A
Question
A traveler pushes a loaded luggage cart along a straight line in an airport. She pushes the cart along the line of the cart's motion, and the cart is moving at a constant velocity 1.5 m/s. The total mass of the cart and luggage is 47 kg.(a) If the static friction coefficient s = 0.4 and the kinetic friction coefficient k = 0.3 between the cart and the airport floor, how much force is she applying on the cart?
(b) For the same friction coefficients (s = 0.4 and k = 0.3), what is the power dissipated by the friction?
Explanation / Answer
Given data : k = 0.3 ; s = 0.4 ; v = 1.5 m/s
a) move at constant velocity so acceleration = 0
F = 0
F - k.mg = 0
F = k.m.g = 0.3(47)(9.8) = 138.18 N
b) P = fs.s/t = fs.v = (138.18).(1.5) = 207.27 W
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.