A transverse wave is traveling through a canal. If the distance between two succ
ID: 1633000 • Letter: A
Question
A transverse wave is traveling through a canal. If the distance between two successive crests is 3.47 m and four crests of the wave pass a buoy along the direction of travel every 13.1 s, determine the following.
(a) frequency of the wave
______Hz
(b) speed at which the wave is traveling through the canal
_____m/s
QUESTION 2
A 0.470 kg mass suspended from a spring oscillates with a period of 1.50 s. How much mass must be added to the object to change the period to 2.00 s?
_____kg
PLEASE ANSWER ALL THE QUESTIONS DONT GIVE ANY WRONG ANSWERS THANKS FOR YOUR HELP !
Explanation / Answer
According to the given problem,
1.)
a)Frequency = 4/13.1 = 0.3053 Hz
b)Wavelenght = 3.47 m
Speed = Frequency X Wavelenght .
Speed =0.3053 * 3.47
Speed=1.05954 m/s
2.) T = 2m/k
T intial = 20.47/k = 1.50
k = 8.2466N/m
T final = 2 s = 2m/8.2466
m = 0.83555kg and the mass added is = 0.83555-0.470 = 0.3655 kg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.