A transverse harmonic wave travels on a rope according to the following expressi
ID: 1304409 • Letter: A
Question
A transverse harmonic wave travels on a rope according to the following expression:
y(x,t) = 0.12sin(2.7x + 17.9t)
The mass density of the rope is ? = 0.127 kg/m. x and y are measured in meters and t in seconds.
What is the wavelength of the wave?
What is the speed of the wave?
What is the tension in the rope?
At x = 3.3 m and t = 0.41 s, what is the velocity of the rope? (watch your sign)
At x = 3.3 m and t = 0.41 s, what is the acceleration of the rope? (watch your sign)
What is the average speed of the rope during one complete oscillation of the rope?
Explanation / Answer
a.)lambda=2pi/k=2*pi/2.7= 2.327 m
speed=v=w/k=17.9/2.7=6.63 m/s
v=sqrt(T/u)
So T=u*v^2=0.127*6.63^2 = 5.582 N
v=17.9(0.12)cos(2.7*3.3 + 17.9*0.41)= 2.062 m/s
a=-17.9^2(0.12)sin(2.7*3.3 + 17.9*0.41)= - 10.76 m/s^2
average speed=2S/pi
where S=max.speed= 17.9*0.12=2.148 m/s
So average speed during one complete cycle = 2*2.148/pi = 1.367 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.