A transverse harmonic wave travels on a rope according to the following expressi
ID: 1494228 • Letter: A
Question
A transverse harmonic wave travels on a rope according to the following expression: y(x,t) = 0.15sin(2.1x + 17.3t) The mass density of the rope is = 0.124 kg/m. x and y are measured in meters and t in seconds. 1) What is the amplitude of the wave? 0.15 m Submit 2) What is the frequency of oscillation of the wave? 2.75 Hz Submit 3) What is the wavelength of the wave? 2.99 m Submit 4) What is the speed of the wave? 8.24 m/s Submit 5) What is the tension in the rope? N Submit 6) At x = 3.2 m and t = 0.4 s, what is the velocity of the rope? (watch your sign) m/s Submit 7) At x = 3.2 m and t = 0.4 s, what is the acceleration of the rope? (watch your sign) 0.08 m/s2 Submit 8) What is the average speed of the rope during one complete oscillation of the rope?
Explanation / Answer
Here ,
y(x,t) = 0.15sin(2.1x + 17.3t)
y = A * sin(k * x + w * t)
1)
comparing , A = 0.15 m
hence, the amplitude of wave is 0.15 m
2)
as w = 17.3 rad/s
frequency of oscillation = w/(2pi)
frequency of oscillation = 17.3/6.282
frequency of oscillation = 2.75 Hz
3)
as k = 2.1 m^-1
wavelength = 2pi/k
wavelength = 2pi/2.1
wavelength = 2.99 m
4)
speed of wave = frquency * wavelength
speed of wave = 2.99 * 2.75 m/s
speed of wave = 8.23 m/s
the speed of wave is 8.23 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.