A traveler pushes a loaded luggage cart along a straight line in an airport. She
ID: 1693075 • Letter: A
Question
A traveler pushes a loaded luggage cart along a straight line in an airport. She pushes the cart along the line of the cart's motion, and the cart is moving at a constant velocity 0.5 m/s. The total mass of the cart and luggage is 45 kg.(a) If there is no friction between the cart and and airport floor, how much force is she applying on the cart?
1Your answer is correct. N
(b) If the static friction coefficient s = 0.6 and the kinetic friction coefficient k = 0.5 between the cart and the airport floor, how much force is she applying on the cart?
2 N
(c) For the same friction coefficients (s = 0.6 and k = 0.5), what is the power dissipated by the friction?
Explanation / Answer
a)net force =0 b)friction is kinetic if the cart is moving velocity is constat so net force on cart is 0 F=mu(k)*m*g F=259.96 N c)power=F*v=259.96*1.3=337.95 W
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.