A crate of mass 13.0 kg is pulled up a rough incline with an initial speed of 1.
ID: 1959859 • Letter: A
Question
A crate of mass 13.0 kg is pulled up a rough incline with an initial speed of 1.50 m/s. The pulling force is 100 N parallel to the incline, which makes an angle of 19.5° with the horizontal. The coefficient of kinetic friction is 0.400, and the crate is pulled 5.45 m.I have solved a,b and c. I need d and e
(a) How much work is done by gravity?
-231.77 J
(b) How much mechanical energy is lost due to friction?
261.80 J
(c) How much work is done by the 100 N force?
545 J
(d) What is the change in kinetic energy of the crate?
Your response differs from the correct answer by more than 100%. J
(e) What is the speed of the crate after being pulled 5.45 m?
m/s
Explanation / Answer
Net workdone by all forces acting on the crate is W = (Fnet)(S) = (545 J - 231.77 J - 261.80 J)(5.45 m) = 280.2935 J According to work-energy theorem W = KE Hence the change in the kinetic energy of the crate is W = KE = 280.2935 J = 280.3 J(e) According to work-energy theorem W = KE = KEf - KEi = (1/2)mv2 - (1/2)mu2 280.3 J = (1/2)mv2 - (0.5)(13.0 kg)(1.50 m/s)2 (1/2)mv2 = 280.3 J + (0.5)(13.0 kg)(1.50 m/s)2 = 294.925 J v = 6.74 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.