A space traveller weighs herself on Earth, at a location where the acceleration
ID: 1958240 • Letter: A
Question
A space traveller weighs herself on Earth, at a location where the acceleration due to gravity is 9.81 m/s^2, and finds a value of 505 N. What is her mass?
=________kg
The traveller travels to a planet in a neighboring galaxy. It is a long trip, but she somehow manages to maintain her physical condition by conscientious exercise and diet control. The acceleration due to gravity on this planet is 12.3 m/s^2. What is the traveller's mass on the planet?
=___________ kg
And her weight there?
=_________ N
Explanation / Answer
Weight = Mass * Acceleration due to gravity
=> Mass = Weight / g = 505/9.81 = 51.48 Kg
Mass is an independent quantity and doesn't change
Mass on the planet = mass on earth = 51.48 Kg
Weight on the planet = Mass * acceleration due to gravity
= 51.48*12.3
= 633.18 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.